Jaka dieta jest najlepsza na odchudzanie?

Czy istnieje dieta cud?

Czy istnieje dieta, która jest idealnym rozwiązaniem w każdym przypadku?  – NIE !

Z każdej strony jesteśmy zasypywani informacjami: schudnij w 10 dni, schudnij bez wyrzeczeń, jak szybko schudnąć w 13 dni, ostatnia deska ratunku przed urlopem/ślubem… tych nagłówków jest milion… czy przekazują prawdę?

Pierwsza podstawowa sprawa: nie chudnij szybko! Zawsze zwracam na to uwagę. W tym przypadku nie istnieje stwierdzenie: im szybciej, tym lepiej. Im szybciej, tym więcej problemów możesz sobie stworzyć i mieć większy efekt jojo.
Od jednego dnia się nie tyje, i w jeden dzień się nie chudnie. Monitoruj swoje ciało, kontroluj je. Pewnego dnia okazuję się, że idąc do centrum handlowego po ciuchy, wychodzisz z bluzką większą o rozmiar? To powinno dać Ci do myślenia.
W ogóle słowo „dieta” nie powinno istnieć. Nie lubię go. To powinien być nasz sposób odżywiania, nasze dobre wybory – które stały się nawykami. Wstaje rano i jem omleta bo go uwielbiam i wiem że jest to dobry wybór na śniadanie.

Wszystkie te magiczne diety o dziwnych nazwach… w większości są bardzo ograniczone np. co do produktów. Nie będę się rozdrabniać nad nazwami tych diet i ich założeniami. Każdy na pewno wpisywał w wyszukiwarkę wujka Google nie jedną z nich :).

Wiele z tych diet opiera się na liczeniu kalorii. Jak już pewnie wiecie – kaloria kalorii nie równa. Szkoda życia na ich liczenie. Lepiej jest zwrócić uwagę na jakość produktów, które wybieramy. Na źródła dobrych białek, tłuszczy i węglowodanów. Każdy z nas jest inny, ma inny tryb życia, ma inną aktywność w ciągu dnia, ma inne dolegliwości.. Wielu ważnych informacji kalkulatory do ustalania ilości kalorii nie ujmują. Nie ma i nie można napisać jednej diety na której wszyscy schudną. Obecnie każdy ma „coś”, wiele osób ma jakaś nietolerancję, choroby, uczulenia. Czasem jeden produkt potrafi zahamować nasza drogę do celu. To są indywidualne sprawy, więc jak dieta „czyjaś tam” i o kaloryczności „ileś tam” może być dobra dla Ciebie? Skąd wiesz, że Twój organizm jest w stanie przyjąć ja bez skutków ubocznych? Dieta ma dać Ci lepsze samopoczucie, zdrowie, efekty na lata.. a nie na tydzień zostawiając po sobie spustoszenie w organizmie.

Dieta to nie moda – to Twój sposób na zdrowie –  pamiętaj 🙂
Jeżeli masz jakieś pytania, lub ten artykuł pomógł Ci w jakiś sposób. Powiedz mi o tym w komentarzu poniżej.

Dołącz do mnie na Facebooku i bądź na bieżąco z nowościami w żywieniu i treningu.