Jak zrobić TRX-a? Instrukcja krok po kroku

Potrzebne materiały, wymiary, cena oraz instrukcja w jaki sposób zrobić własne podwieszane liny typu TRX – to wszystko znajduje się  w tym wpisie.

Otrzymuję od Was wiele pytań jak ćwiczyć w domu, co wykorzystywać do takich ćwiczeń, jaki sprzęt kupić gdy nie ma się czasu na siłownię a budżet jest ograniczony. W odpowiedzi postanowiłam zrobić małe HOW TO opisujące jak przygotować własnoręcznie przyrząd do ćwiczeń, który zajmuje mało miejsca i w porównaniu z oryginałem wypada o wiele taniej a jeśli chodzi o jakość to bije na głowę chińskie podróbki.

Cena zestawu oryginalnych taśm TRX HOME Suspension Trainer w tym momencie waha się w okolicach 1100 zł, chińskie taśmy można już kupić za ok. 90 zł. Zrobienie mojego TRXa kosztowało mnie 46,2 zł + 3 godziny składania i szycia.

Co będzie potrzebne do zrobienia TRX-a

Rączki – Długo się zastanawiałam z czego można je zrobić, aby były solidne i dobrze leżały w dłoni. Na wielu stronach możecie przeczytać, że takie rączki wykonywane są z plastikowych rurek, na które naciąga się piankowe chwyty rowerowe, lub po prostu skarpety. Moje rączki wykonałam z pozostałości po połamanym trzonku szpadla. Wycięte zostały z niego dwa kawałki o długości 13 cm i średnicy 3,5cm, a następnie wywiercony został w każdym z nich  na wylot otwór o średnicy 1,5cm, (wiertło 15 🙂 ). Koszt takiego trzonka 1m w LeroyMerlin to około 7 zł.

raczka-trx

Taśma Polipropylenowa o szerokości 30mm – Zużyłam jej 476cm. Chcąc żeby mój TRX był niepowtarzalny kupiłam ją w różnych kolorach. Taką taśmę można dostać w pasmanterii lub po prostu zamówić na Allegro. Cena około 1,3zł za 1 metr.

Taśma do trx

2 x Taśma Polipropylenowa o szerokości 25mm z zaciskiem automatycznym – Są to pasy transportowe o długości 2,5m jeden, zakup w LeroyMerlin. Cena 9zł para.

tasmy do trxa

2 x regulator 25mm na paski – Regulator potrzebny jest aby sprawnie wydłużać lub skracać nasze pasy w zależności od potrzeby w danym ćwiczeniu. Stanowi również dodatkowe zabezpieczenie i porządkuje skrócone paski.  Cena 1 zł za 5 szt – Allegro.

regulator do trx

Karabińczyk – Bardzo ważny element. Kupiłam karabińczyk Camp Owalny Stalowy bardzo solidny. Zamontowałam go na samym końcu mojego Trxa. Służy mi do szybkiego mocowania taśm do drążka, jakiejś rurki lub haka. Cena 20 zł.

karabinczyk do trx

Nić  – Zasada jest taka – im mocniejsza tym lepsza. Cena 9 zł.

Nić do zszywania trx

Narzędzia

 • kombinerki lub szczypce do pomocy w szyciunarzedzia
 • nożyczki
 • miarka, może być linijka lub metrówka
 • zapalniczka – potrzebna do opalania końca taśm
 • igła

 

Łączenie elementów w jedną całość

Składanie rączki

 1. Przygotowujemy 4 równe kawałki taśm o szerokości 30mm i długości 60cm. Przykładamy taśmę do taśmy i przeciskamy przez przewiercony otwór w rączce. To samo robimy z drugą rączką.trx-raczka-z-paskami
 2. Kolejny element to kawałek taśmy 30mm o długości 33cm – przygotowujemy 2 sztuki. Ważne aby ta część była wykonana z taśmy minimum 30mm, ponieważ przy cieńszej taśmie jest niewygodne wykonywanie niektórych ćwiczenia np. ugięć ramion w podporze (pompka). Cienka taśma wbija się w ramiona. Ten kawałek u mnie jest koloru niebieskiego i łączy się z czarnymi paskami oraz zakończony jest zaciskiem automatycznym.
 3. Zszywamy wszystko tak jak na zdjęciu. Pamiętajcie żeby wybrać mocną nić i zszyć gęsto. Najlepszy szew to prostokąt z x-em w środku – tak zszywane są pasy transportowe.raczka z paskami trx
 4. Następnym etapem jest zszycie kółka, wykorzystujemy do tego około 43cm taśmy o szerokości 30mm. Uwaga miejsce zszycia to około 13cm paska nałożonego na pasek. Do kółka doszywamy po obu stronach 2,5 metra taśmy o szerokości 25mm.
  kolko-trx kolko-z-paskami-trx
 5. Długość kolejnego kawałka taśmy jaki musimy przygotować uzależniona jest od tego, gdzie będziemy używać naszych pasów trx, jeśli będziemy ćwiczyć tylko w domu – wtedy ten odcinek może być krótszy. Natomiast jeśli chcecie mieć uniwersalny trx zarówno do domu jak i na podwórko to zróbcie go dłuższym. U mnie wynosi 127cm i jest koloru fioletowego 🙂 . Element ten łączymy z kółkiem i karabińczykiem.
  karabinczyk-z-tasma kolko-z-tasma
 6. Pozostało nam założyć regulator na paski 25mm oraz przeciągnąć je przez zacisk automatyczny. No i GOTOWE możemy czerpać satysfakcję z własnoręcznie zrobionych pasów do ćwiczeń typu TRX 🙂

Trx-wlasnejroboty

Pamiętajcie o dokładnym wykonaniu szwów oraz zakupie dobrej jakości elementów. Korzystając z mojego opisu robicie to na własną odpowiedzialność. Nieraz widziałam jak niby „oryginalny” TRX rwie się pod ciężarem ćwiczącego, więc uważajcie i dbajcie o swoje bezpieczeństwo – wszystko z głową.

Jeżeli masz jakieś pytania jak zrobić własnego TRXa, lub ten artykuł pomógł Ci w jakiś sposób. Powiedz mi o tym w komentarzu poniżej.

Dołącz do mnie na Facebooku i bądź na bieżąco z nowościami w żywieniu u trenera personalnego.

3 komentarze.

 • Super tutorial.
  Szwy typu iks są słabsze od szwu podwójnego, potrójnego itp. ze względu na sporą powierzchnię rozłożenia. Jest to słaby punkt pasów transportowych.
  Pozdrawiam

 • Polak potrafi! I ja zrobię sobie trx-a. Dzięki!

Możliwość komentowania została wyłączona.